Türkiye' nin büyük anne-bebek ürünleri online alışveriş sitesi olan TUNABEBE, 1991' den bu yana anne ilgisi uzman bilgisiyle yanınızda!
Türkiye' nin büyük anne-bebek ürünleri online alışveriş sitesi olan TUNABEBE, 1991' den bu yana anne ilgisi uzman bilgisiyle yanınızda!
BLOG
Yayın Tarihi : 29.09.2018 10:16 | Bebek
Yeni Doğan Bebek Odası

Uzmanlar ilk 3 ay, bebek anne ile babanın yattığı odada ama onların yatağında değil ayrı bir beşikte yatmasını tavsiye ediyor. 3-6 ay arasını anne babayı bırakıyorlar ama 6 aydan sonra bebeğiniz kendi odasına geçmesi öneriliyor.
 Peki, Bebek Odası Dekorasyonu Nasıl Olmalı? Bebek Odası Mobilyaları Nelerdir?
Bebek Odası Dekorasyonu
Bebeklere ve çocuklara ne kadar görsel ve işitsel zenginlik sunarsak beyine o kadar katkımız olur. Görsel zekâlarını geliştirmek için kullanabileceğiniz bir yöntemden bahsetmek istiyorum. 
A4 kâğıda siyah, beyaz ve kırmızı renkte farklı şekiller yapın ve bebeğin yattığı yerin yanına (her gün farklı farklı şekiller) koyun. Hatta abla veya abi varsa onların çizdikleri resimleri de koyabilirsiniz. Bebek bunlara baka baka uyur bunun sayede zihinsel gelişimi açısından fayda olur.
İşitsel anlamda bebeğin anne karnında dinlediği müzikler dinletilebilir. Müzik ses seviyesine dikkat etmeniz gerekir çünkü 80 desibel üstündeki sesler bebek için zararlıdır.
Bebek odasında çok oyuncak alınması tavsiye edilmiyor. İlk 6 ay için siyah, beyaz ve kırmızı renklerde oyuncaklar olabilir. 6 aydan sonra her renk objeler ile oda dekore edilebilir.
Bebek odasında az eşya olmasını öneriyoruz. Az eşya demek daha az toz demektir.
Bebek Beşiği
Bebek beşiği alırken özellikle sormanız gereken malzeme yapısıdır. Beşik yapımında sağlıklı ve doğal malzemeler kullanılmış olmalı. Ahşap beşik alınacaksa köşeler yuvarlatılmış olmalı.
Beşik iç bölümü kademeli olanlar tercih edilmeli. Bebeğiniz hareketlenmeye ayaklanmaya başladığında seviyeyi düşürürsünüz.
Bebek beşiği için nevresimden kenar koruma beşik parmaklıklarını örterek güvenlik sağlar.
Bebek karyolası tekerlekli ise emniyet kilidi mutlaka olmalı.
Beşik içerisine oyuncak, pelüş vb. koymayın, beşik ne kadar boş ise o kadar güvenlidir.
Bebek Dolabı
Bebek dolabına eşya alırken genel olarak dış kıyafet almamaya çalışın. Bebeğinizin boyutunu da tam olarak bilemiyorsunuz. Zayıf olabilir, biraz kilolu olabilir. Bebekler hızlı büyür, aldığınız kıyafetlerin bir kısmını hiç giyemeyebilir. O yüzden alışveriş yaparken çok fazla küçük şeyler de almayın. Zaten yeni doğan bebeklerde tulum tarzı giysiler tercih edebilirsiniz.
Emzirme Koltuğu
Emzirme koltuğu, bebeğinizi beşikten alıp oturarak emzirebileceğiniz yer sağlar. Daha önceden kullandığınız tekli koltuğu emzirme koltuğuna dönüştürebilirsiniz. Bu sayede ayrı koltuk almanıza gerek kalmaz. 
Çekmeceli Dolap
Bu çekmeceler pijama ve önlüklerin yanı sıra, bebek bakımında, temizliğinde kullanabileceğiz ürünleri yerleştirebileceğiniz mobilyalardır. Çekmecelerde, bebek bezleri, kullan at alt açma bezleri, temizleme pamuğu ya da ıslak mendiller, ağız bezleri, banyo için sünger ve şampuanları yerleştirebilirsiniz.
 

YENİ VE İNDİRİMLİ ÜRÜNLERDEN HABERDAR OLUN !
İnternet sitemizde çerezlerden faydalanılmaktadır. Ayrıntılı bilgi için Kişisel Verilerin Korunması Kanununu, Gizlilik Sözleşmesi ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz. Kabul Et