Türkiye' nin büyük anne-bebek ürünleri online alışveriş sitesi olan TUNABEBE, 1991' den bu yana anne ilgisi uzman bilgisiyle yanınızda!
Türkiye' nin büyük anne-bebek ürünleri online alışveriş sitesi olan TUNABEBE, 1991' den bu yana anne ilgisi uzman bilgisiyle yanınızda!
BLOG
Yayın Tarihi : 09.07.2018 12:04 | Güncellenme Tarihi : 09.07.2018 12:10 | Bebek
Renklerin Işıltısının Bebekler Üzerindeki İnanılmaz Etkisi

Renklerin Işıltısının Bebekler Üzerindeki İnanılmaz Etkisi

     Her rengin hem yetişkinler hem de çocuklar üzerinde farklı etkisi olduğu bilim insanları tarafından kanıtlanmıştır. İç mimarlar, psikologlar veya sanatçılar gibi birçok meslek dalından çalışanlar bu nedenle renkleri kullanırlar. Bundan bebekler de etkilenmektedir. Bu nedenle bebek odalarında kullanılacak renklerin seçimi oldukça önemlidir.

Bebekler doğar doğmaz renkleri seçebilir mi?

Bebeklerin algı ve hisleri oldukça kuvvetli olduğundan doğduktan sonraki birkaç saat içinde annesinin sesine, yüzüne ve kokusuna karşı duyarlı olurlar. İlk zamanlar siyah beyaz gördüklerinden konstratlı ve parlak renklerden nesnelerden hoşlanırlar. En iyi görebildikleri renkler ise, kırmızı ve yeşildir. İlk 3 haftadan sonra parlak olan ve hareket eden tüm oyuncaklara karşı duyarlı olurlar. 2-3 aydan sonra çevrelerindeki renkleri algılamaya başlayan bebekler için, renklerin neler ifade ettiğini bilmek, mutlu, akıllı ve huzurlu bebekler için çok önemlidir.

     Bebeklerin algıları ve hisleri farklıdır. Renklerin bebekler üzerindeki etkisi sadece davranışlarla değil, beyinsel fonksiyonların işleviyle de etkilidir. Renkler bebeklerin beynini aktifleştirir, uyku düzenini etkiler ve hafızasını güçlendirir. Buna göre bebek odalarında kullanılan bazı renkli oyuncak ve aksesuarlarında bebekleri olumlu ya da olumsuz etkiledikleri görülmüştür. Ayrıca renkler bebeğin ilerleyen yaşamında önemli rol oynamaktadır.

YENİ VE İNDİRİMLİ ÜRÜNLERDEN HABERDAR OLUN !
İnternet sitemizde çerezlerden faydalanılmaktadır. Ayrıntılı bilgi için Kişisel Verilerin Korunması Kanununu, Gizlilik Sözleşmesi ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz. Kabul Et