Türkiye' nin büyük anne-bebek ürünleri online alışveriş sitesi olan TUNABEBE, 1991' den bu yana anne ilgisi uzman bilgisiyle yanınızda!
Türkiye' nin büyük anne-bebek ürünleri online alışveriş sitesi olan TUNABEBE, 1991' den bu yana anne ilgisi uzman bilgisiyle yanınızda!
BLOG
Yayın Tarihi : 06.08.2018 10:57 | Bebek
Oyun Oynamak Ve Önemi

Oyun Oynamak Ve Önemi

Oyun oynamak eğlence ve yaramazlık olarak düşünülse bile, Çocukların büyümesinde büyük bir önem almaktadır. Oyun oynayan çocuklar karşılıklarına çıktıkları sorunu çözme becerisini geliştirilerek sorunlarından kurtulurlar. Zihinsel, fiziksel, duygusal ve Sosyal Gelişim bakımından Oyun oynamanı geliştirmesi gibi faydası olmaktadır. Çocuklar günlük hayatında Belirli zaman aralığında oyunu oynamaları gerekmektedir. Çocuğunuzun oyuncaklar ile oynarken ona eşlik etmeniz hem aranızdaki etkileşimi güçlendirecek hem de sizin yaptıklarınızı tekrar ederek doğru yolu bulacaktır. Oyun oynamak Çocuğunuza ne gibi faydalar sağlamakta aşağıda öğrene bilirsiniz.

 

Oynayarak Öğrenme

Oyunun çocuğunuza kattığı gelişmeler Arasında zihinsel gelişim ön plandadır. Diğer bir önemli faydası ise dil gelişimidir. Çocuklar oyun oynarken yeni kelimeler öğrenirler. Öğrendikleri kelimeleri nasıl kullanılması gerektiğini de oynayarak anlayabilirler. Bu durumda evladınızda Duygularını ve düşüncelerini daha rahat bir şekilde ifade etme özgüvenini sağlamaktadır.

Çocuklar kendi hayatlarını yaşamakta oldukları toplum kültürlerine ve özelliklerine göre yaşamaktadırlar. Oyun oynamak düşünme ve öğrendiklerini anlayabilme gibi özelliklere katkı sağlar. Çocuğunuz bir oyunu oynaması gibi gerektiği değil de farklı bir şekilde oynaması düşünebilme ve bunu uygulayabilme becerisinin geliştiği demektir. 

Oynayarak Fiziksel Gelişimi Sağlamak

Oyun oynamak, çocuğun aktif olmasını ve enerjisini kullanmasının yanında, motoru ve dizisinin gelişmesinde büyük bir derecede etkilemektedir. Oyun oynarken oyuncaklarla atlayıp zıplayarak dengesini, kızını, esnekliğini ve dikkat becerilerini geliştirmektedir. Vücutlarını doğru bir şekilde kontrol etmeye ve nesnelere ne kadar güç vermesi gerektiğini de deneme yanılma yoluyla öğrenebilirler 

Çocuklar bu durumda kendi Fiziksel özelliklerinin farkına vararak karşılarına çıkan sorunları kendi başlarına nasıl çözeceğini öğrenirler. Ayrıca ince ve kaba motor becerileri ve Kemik dayanaklığını gibi sağlıklı gelişim açısını da etkiler. Çocuk vücutlarında Bulunan enerjilerini oynayarak çıkarırlar, dışarıda koşmak zıplamak gibi etkenler kendilerini mutlu olmasını sağlarlar.

Oyun Oynamanın Önemi Ve Duygusal Gelişimi

Duygusal gelişim, çocuklarda en Önemli gelişmelerden biridir. Gerek çocuğun karakterin de gerekse sosyal çevresi ile iletişimini de güçlendirmektedir. Oyuncak ile oynarken Çocuklar istedikleri karakteri bürünür, istedikleri hayalleri kurar ve her insanın kişiliği, zevkleri ve duyguları olduğunu öğrenirler.

Bu da çocuğunuzun insanlara karşı hoşgörülü ve anlayışlı bir saygı göstermesidir. Çocuğunuz ile beraber oyun onadığınız zaman, oyunu kontrol etmesini kendisine bırakınız. Oyun oynarken, Çocuğun iç dünyasındaki duygu ve düşüncelerini rahatça ifade ettiğini görebilirsiniz. Bu durumda çocuğunuzun üzüldü veya endişelendiği bir durumda sebebini kolayca anlayabilirsiniz.
 

YENİ VE İNDİRİMLİ ÜRÜNLERDEN HABERDAR OLUN !
İnternet sitemizde çerezlerden faydalanılmaktadır. Ayrıntılı bilgi için Kişisel Verilerin Korunması Kanununu, Gizlilik Sözleşmesi ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz. Kabul Et