Türkiye' nin büyük anne-bebek ürünleri online alışveriş sitesi olan TUNABEBE, 1991' den bu yana anne ilgisi uzman bilgisiyle yanınızda!
Türkiye' nin büyük anne-bebek ürünleri online alışveriş sitesi olan TUNABEBE, 1991' den bu yana anne ilgisi uzman bilgisiyle yanınızda!
BLOG
Yayın Tarihi : 02.08.2018 10:17 | Bebek
Mama Sandalyesi Seçimi

Mama Sandalyesi Seçimi

Mama sandalyesi çocuğun aslında yemek yemeye başladığı yer. Kendi kendine yemesi, özgür yemesi, sofra kurallarını tanıması, sofrada oturarak yemesi açısından önemli bir araç.Yemek saatlerinde sadece yemek yenmez; bireyler arasında tüm duygular paylaşılır ve aile içindeki iletişim artar. Özellikle yapılan sohbetler çocukların konuşma gelişimine de olumlu etki yapar.
Çocuğunuza gününün nasıl geçtiğini sormak, hangi oyunları oynadıklarını sormak, çeşitli tartışma konuları açarak sohbete katılması teşvik edebilirsiniz. 


Mama sandalyesi seçerken nelere dikkat etmeliyiz?


Mama sandalyesi için belirli bir bütçe harcıyorsunuz ve bunun sonucunda yıllarca kullanabileceği bir ürün almak en doğal hakkınız. Piyasada satılan onlarca farklı mama sandalyesi modellerinden hangisini alacağınıza karar vermeniz için bazı önemli noktalar bulunmaktadır. 
Mama sandalyesi alırken nelere dikkat etmek gerekir bunları 5 madde halinde şu şekilde sıralayabiliriz.

Temizliği Kolay Olmalı


Çok önemli bir konu temizlik. Çünkü büyük pislik olabiliyor. Özellikle çocukların özgür bir şekilde kendi yemesini istiyorsanız ki istemelisiniz o zaman epey bir pislik olabiliyor. Bu durumda mama sandalyesinin rahat temizlenebiliyor olması önemli. Yani oturduğu yer özellikle en fazla pislenen yerdir. Bu nedenle bu kısmın çıkarılabilir olması, rahat temizlenebilir bir kumaştan yapılmış olması aynı zamanda tepsinin de çıkarılabilir ve yıkanabilir olması önemli.

Rahat Hareket Ettirilebilmeli


O kadar çok pislik oldu ki mama sandalyesini hızlıca banyoya götürmeniz gerekti. Evet taşınabilir olmasından bahsediyoruz. Banyoya taşımak şaka tabi ama mutfak, balkon, salon arasında hareket ettirmek isteyebilirsiniz. Bu açıdan bakıldığında mama sandalyesi ya oldukça hafif olmalı ya da tekerlekli olması önemli. Ancak belirtmek isteriz ki; mama sandalyesini kucaklayarak kaldırmaktansa ufak el hareketiyle tekerlekler üzerinde kaydırıp, ittirmek çok daha kolay oluyor.


Katlanabilir Olmalı


Neden katlanabilir olması gerekiyor? Çünkü ne kadar küçük ebatlı olursa olsun bu masalar mutfakta yer kaplıyor. Kullanmadığınızda, istemediğiniz durumda, 2. bebeğe saklamak istediğinizde katlanabilir olması ve rahatlıkla kaldırabilir olması çok önemli. O yüzden mama sandalyesi seçerken kolayca katlanabilir ve kaldırılabilir olmasına dikkat ediniz.


Bebeğin Gelişimiyle Uyumlu Olmalı


Mama sandalyesini ne kadar uzun kullanabileceğiniz önemli. Doğumdan taa 5. yaşa kadar size eşlik edebilecek. Bunu yapabilmek için ekstra özelliklere sahip olması gerekiyor.
Ek özellikler arasında; tepsi ileri itilerek ön alanın açılabilir olması, sırt kalınlığını genişletilebilmesi, yükseklik ayarının olması, dümdüz yatırılabilir olmasını sayabiliriz.
Bazen çocuklar mama sandalyesine oturmak istemeyebiliyorlar öyle bir durumda mama sandalyesi boşa çıkıyor. 

YENİ VE İNDİRİMLİ ÜRÜNLERDEN HABERDAR OLUN !
İnternet sitemizde çerezlerden faydalanılmaktadır. Ayrıntılı bilgi için Kişisel Verilerin Korunması Kanununu, Gizlilik Sözleşmesi ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz. Kabul Et