Türkiye' nin büyük anne-bebek ürünleri online alışveriş sitesi olan TUNABEBE, 1991' den bu yana anne ilgisi uzman bilgisiyle yanınızda!
Türkiye' nin büyük anne-bebek ürünleri online alışveriş sitesi olan TUNABEBE, 1991' den bu yana anne ilgisi uzman bilgisiyle yanınızda!
BLOG
Yayın Tarihi : 08.08.2018 12:12 | Bebek
Eyvah Emeklemeye başladı

Eyvah emekleye başladık derken hangi ay oldu?

Bebeklerin emekli olma evreleri bebeği çocuk haline geçişinde her dönem farklı olmaktadır. Emekleme dönemleri çocukluğa geçiş dönemlerini belirtmektedir.  Bebeklerin kaçıncı ayda emeklediklerini ve gelişmeye devam ettikleri dönemlerde yer almaktadırlar.   

Bebeklerin Emekledikleri ay 8 olarak bilinmektedir

Genel olarak 8 ayda başladıkları ve bebeklerin özelliklerine göre erkenden emeklemeye çalıştıkları ve tersi olarak geç emekledikleri bilinmektedir. Bazı bebekler ise daha geç emeklemektedirler. Buda vücuduna göre değişiklik göstermektedir. Bazı bebeklerin ise emeklemeden yürüdükleri de görülmüştür.

Bebeğin emekleyebilmesi için öne eğilerek yürüyen bebeklerin bazı bebeklerin ise arkaya doğru emeklemektedirler. Bebeklerin elleri ve dizlerinin emeklemeye müsait olduğu için her ikisi de kullanılmaktadır.  Ailelerin, bebeklerin emeklemeleri için fırsat verilmelidir.  Farklı aileler ise emeklemelerine dahi fırsat vermezler.  Bebek Mama sandalyesi ile uzun süre bırakıldığında veya beşikte rahatlığını sağlayarak, kanepede oturtarak sağlamak emeklemeyi zorlaştırdıklarını sağlamaktadırlar.  Emeklemesi için fırsat verilmesi gerekmektedir.

Bebeğin emeklemesi için ne yapmanız gerekir?

Emeklemesini istiyorsanız emeklemeye yardımcı olmak ve ilerlemesi bilinmelidir.  Buna bağlı olarak yere temiz bir battaniye serilerek çarşaf ve halıya benzer şeylerin serilip bebeğin yüz üstü yatırarak birlikte sağlanarak yapılmaktadır.  Bebeklerin en sevilen oyuncağının kullanılması ve yapılacak olan bu hareketler ile gelişimine yardımcı olunmalıdır.  Desteksiz olarak oturabilmeleri için el ve dizlerinin üzerinde durmaları gereklidir.  Dizlerini öne ve arkaya hareket ederek yürümeye başlar.  Emeklemeye başladığı ay 6 veya 9. Ay olarak bilinmektedir.  Bu aylardan sonra dizlerini bir ön ve bir arkaya hareket ettirerek emeklemeye ve yer değiştirmeye başlamaktadır.  Bebeğim Emeklemeye başlamadı diyorsanız 9 aylık olduktan sonra emeklemediyse halen endişelenmemesi gerekir. Bunun için herhangi bir sorunun yaratılmaması ve emeklememenin normal olduğu ve yürüdüklerinin hatırlanması gerekir.   Ayrıca emeklemeye başladığı an bebeğin bütün tehlikelere açık olduğunu bildirmektedir. Böylece anne ve babalar koruma önlemlerini almalıdırlar.  Bebekler genel olarak üzülüp kaza yapacağından bebeklerin emekleme ile yürütülmeli ve ilerletilmelidir. Bu sebepten dolayı evin her yerine düzenleme yapılması gerekir. Örneğin; tehlikeli olan televizyonu duvara monte etmek.

YENİ VE İNDİRİMLİ ÜRÜNLERDEN HABERDAR OLUN !
İnternet sitemizde çerezlerden faydalanılmaktadır. Ayrıntılı bilgi için Kişisel Verilerin Korunması Kanununu, Gizlilik Sözleşmesi ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz. Kabul Et