Türkiye' nin büyük anne-bebek ürünleri online alışveriş sitesi olan TUNABEBE, 1991' den bu yana anne ilgisi uzman bilgisiyle yanınızda!
Türkiye' nin büyük anne-bebek ürünleri online alışveriş sitesi olan TUNABEBE, 1991' den bu yana anne ilgisi uzman bilgisiyle yanınızda!
BLOG
Yayın Tarihi : 13.08.2018 11:25 | Bebek
Ek Gıdaya Geçiş Mama Sandalyesi

Bebeklerde Ek Gıdaya Geçiş

İlk 6 ay bebeklerimizi anne sütü ile besledik. Ek gıdaya geçişle heyecanlı dönem başlıyor. Çok heyecanlı olduğumuz zaman bebeklerimize erken ek gıda verme isteği duyabiliyoruz. Uzmanlar kesinlikle 6 aydan önce, her şey yolunda gidiyorsa, bebeğimiz sağlıklı besleniyorsa, anne sütü yeterli ise ek gıdaların başlanmasını tavsiye etmiyor.
6. aydan sonra da yavaş yavaş alıştırma dönemi başlıyor. Bu dönem önemli bir dönem çünkü çocuklarımızın süt besininden katı gıdalara geçiş dönemi. Tabii ki her bebek hemen adaptasyon sağlayamayabiliyor. Bu da bazen annelerimiz için üzücü olabiliyor. 


Ek gıdalara alışma döneminde unutmayalım ki kusma, ishal, döküntü, kabızlık gibi gıdalarla birlikte birtakım yan etkiler görebiliyoruz. Bu nedenle her ek gıdaya başladığımızda üçler kuralını unutmamak lazım. Yani yeni bir ek gıdaya başladığımızda 3 gün boyunca aynı ek gıdayı verelim ki bebeklerimizde herhangi bir alerjik reaksiyon olduğunda rahatlıkla hangi gıdadan olabileceğini bulmak çok önemli.
İlk 6 ay anne sütü diyoruz, 6-8 ay arasında ise anne sütü oranımız 70 iken ek gıda oranımız 30 olmalı. 8. 9. Aydan sonra bu oranımız 60 anne sütü, 40 ek gıda olacak. 1 yaşından sonra ise oranımız 50 anne sütü 50 ek gıda olarak değişmektedir.


Ek Gıdaya Başlarken İhtiyacınız Olacak Ürünler


Önlük;  bolca önlüğe ihtiyacınız olacak. Çünkü çok çabuk kirlenecekler ve lekeleri çıkmıyor.
Kaşık; yine farklı boyutlarda bolca kaşık satın alabilirsiniz. 
Cam tabak şeklinde rende; her annenin evinde olmazsa olmaz bir üründür.
File emzikler; içine konulan meyve ve sebzeyi emerek yiyebilecekleri emziklerdir. Bu filelerin tek kötü yanı çabuk kirlenmesi ve zor temizlenmesi. Bu yüzünden yanınıza mutlaka yedek filelerini almanızı öneririz.
Saklama ve taşıma kapları (Plastik kaplar); yazın meyve rendeledikten sonra bu kutulara koyabilirsiniz. Yoğurdu yine bu kutuda mayalayabilirsiniz. Dışarıya çıkarken sebze püresini filan koyup kapağını kapatıp çantanızda rahatlıkla taşıyabilirsiniz.
Vantuzlu mama tabağı; mama sandalyesine veya masaya yapıştırabiliyorsunuz. Bu sayede bebeğinizin önünden de kaymaz.
Buharlı pişirici kaplar; sebzeleri pişirmek için sağlıklı bir yöntemdir. Tencerenin içine su koyup bu kabı yerleştiriyorsunuz. İçerisindeki sebzeler çok pratik şekilde ve sağlıklı olarak buharda pişiriyor.
Kevgir; pişen sebze ve meyveler için küçük bir kevgir alabilirsiniz.
Mama Sandalyesi; hafif, sağlam ve bebeğinizin içerisinde rahat edebileceği mama sandalyesi almaya özen gösterin. Anne baba ve diğer aile fertleri yemek masasında bir araya geldiğinde, bebeğiniz de onun yerinin mama sandalyesi olduğunu bilir ve o da ailenin bir bireyi olduğunu özümser.


Dilerseniz salıncaklı mama sandalyesi de satın almayı düşünebilirsiniz. Her bebeğin ek gıdaya geçişte kolay adapte olamadığını belirtmiştik. Çünkü beslenme reddi, yeterince beslenememe, ek gıdalara alışamama dönemleri olabiliyor. İşte bu gibi olumsuzlukları yaşamamak için salıncaklı mama sandalyesi kullanımını tavsiye ediyoruz. Salıncaklı mama sandalyesinde yemek yemek bebeğiniz için eğlenceli olacağından, yemek yeme alışkanlığını da daha kolay edinecektir.
 

 

YENİ VE İNDİRİMLİ ÜRÜNLERDEN HABERDAR OLUN !
İnternet sitemizde çerezlerden faydalanılmaktadır. Ayrıntılı bilgi için Kişisel Verilerin Korunması Kanununu, Gizlilik Sözleşmesi ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz. Kabul Et