Türkiye' nin büyük anne-bebek ürünleri online alışveriş sitesi olan TUNABEBE, 1991' den bu yana anne ilgisi uzman bilgisiyle yanınızda!
Türkiye' nin büyük anne-bebek ürünleri online alışveriş sitesi olan TUNABEBE, 1991' den bu yana anne ilgisi uzman bilgisiyle yanınızda!
BLOG
Yayın Tarihi : 24.10.2018 23:18 | Bebek
Doğum Analizi Neden Önemli

Doğum Analizi Neden Önemli 


Analiz etme de okuma ve yazma becerilerinin kelimeler ile görsel bir şekilde iyi hatırlayabilmektir. Ana dizi zamanında Harflerin sesleri ile işitsel olarak geri çağırabilmektir. Kin estetik güce de ihtiyacı vardır.  Bu becerilerin kodlamalara ve el yazısına akıcılığı da katmaktadır. Çocuk bu alanda da zayıf ise okuma ve yazma becerisinde daha zayıf olur. Öğretmenler okumada güçlük çeken çocukların bu durumla baş etmeleri için yollarını dikkatle gözlemek gerekir. Çocuğun güvenli, rahat, kaygılı, hareketli yoksa isteksiz mi olduğu bilinmelidir. Resimlerin ve içeriğinde ki ipuçlarına mı güvendiğine bakılmalıdır. Metnin, daha önceki bir olaydan mı yoksa sınıfta kendinden önce okuyanlardan mı aklına gelmektedir. Böyle bir durumda sınıf öğretmenine veya çocuğun okuyabileceğini sanıp yanılabiliriz. Kelime kartında kelimeyi gerçekten okuya biliyor mu veya kartın kenarında yırtık, ufak bir mürekkep lekesi mi ve ona benzer ipucu mu vermektedir.


Çocukların başarısızlıkları görünür bir hal almasında bebek arabası kullandığı evrede başlamaktadır.  Böyle bir hale gelmesinde, temel becerilerinde iyi görünmek için tüm tahmin yeteneklerini de kullanmaktadırlar. Bazıları, içerik doğru olduğu zamanda, emeklemeye devam ettiklerinde zorlandıkları yerde tekrar etseler de öğretmenin fark etmediğini de öğrenmiş olabilirler.  Bu özellikle iki çocuğa birden bakan ve aynı zamanda, başka bir çocuğa da açıklama da bulunan   öğretmenlerde bulunmaktadır. Bir çocuk okuduğu zaman, ne gibi hatalar neden olur? İlk harfe baktıktan sonra tahmin mi edebiliyor? Satır takibinde de zorlanıyor mu?


Beşik döneminde ise kelime ekleme de, hece ekleme de, görünüm ve anlama yakın kelimelerde tahmin etme de, benzer harfleri karıştırma ma da, kısa kelimeleri karıştırma ma da, kelimeleri ters çevirme yapmamasına bakılmalıdır. Her defasında soldan sağa doğru mu okumaktadır. Noktalama işaretlerini dikkat bir şekilde mi kullanır veya görmezden mi gelmektedir. Vurgulama yeteneği var mıdır? Resmi olarak analiz yapıldığında sadece gözlemler yapılmaktadır. Öğretmen paralel metinlerde işaretlemeler yapar. Çocuk kayıt cihazına okur ve öğretmen gerçek metin üzerinde işaretlemelerde bulunur.  Çocuğun yaptığı hata türlerinde güçlük yaşadığı yerleri belirtir. 

YENİ VE İNDİRİMLİ ÜRÜNLERDEN HABERDAR OLUN !
İnternet sitemizde çerezlerden faydalanılmaktadır. Ayrıntılı bilgi için Kişisel Verilerin Korunması Kanununu, Gizlilik Sözleşmesi ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz. Kabul Et