Türkiye' nin büyük anne-bebek ürünleri online alışveriş sitesi olan TUNABEBE, 1991' den bu yana anne ilgisi uzman bilgisiyle yanınızda!
Türkiye' nin büyük anne-bebek ürünleri online alışveriş sitesi olan TUNABEBE, 1991' den bu yana anne ilgisi uzman bilgisiyle yanınızda!
BLOG
Yayın Tarihi : 03.09.2018 11:10 | Bebek
Ders Çalışmaya Motive Etmek

Ders Çalışmaya Motive Etmek

Nerdeyse hemen hemen her ailede ya sürekli ya da dönem dönem ders çalışma sorunları yaşanıyor. Motive olmakta ve sürekli ders çalıştırılmakta çocuklar bir hayli zorlanıyor.

Çocuklarımızı ders çalışmayı sevdirmek aslında bizim elimizde. Peki, bunu nasıl yapacağız? Öncelikli olarak çocuklarımızı gözlemleyeceğiz. Her bireyin gün içerisinde çok verimli olduğu, öğrenmeye daha açık olduğu saatler vardır. Bu saatler bireyden bireye göre değişir. Acaba bizim çocuğumuzun ki hangi saatlerde bunu keşfetmek ebeveynlerin elinde.

Bu saatlerde ders çalışmayı teşvik etmek daha faydalı olacaktır. Çocuklarımızı gözlemleyerek elde edeceğimiz 2. şey ise onların öğrenme stillerini belirlemek. Her çocuğun farklı öğrenme stilleri var. Kimisi görsel yoldan, kimisi işitsel yoldan, kimisi yazarak, kimisi de başkalarına anlatarak daha iyi öğrenir.

Bu öğrenme stilini tespit edersek bu şekilde çalıştıkları zaman daha başarılı olduklarını göreceğiz.

Çocuklara Model Olmak

Ders çalışmayı sevdirmekte diğer önemli bir nokta olumlu model olmaktır. Öğrenme aslında ömür boyu gelişen bir süreç. Dolayısıyla ders çalışmanın, öğrenmenin yaşı yok. Gün içerisinde kendimizi geliştirmeye ve öğrenmeye ne kadar vakit ayırıyoruz bunu da gözlemlememiz gerekiyor.

Çünkü çocuklar aslında her şeyi bizden öğreniyorlar. Bizi gözlemliyorlar ve bizi taklit ediyorlar. Dolayısıyla gün içerisinde anne babasını çocuk kitap okurken, ders çalışırken kendini geliştirirken ne kadar gözlemliyor. Akşamları daha çok beraber televizyon mu izliyoruz? Yoksa kitap okuma, belli konuları araştırma gibi saatlerimiz var mı? Çocuklarımız bunları olumlu olarak model alabiliyor mu bunlara da dikkat etmemiz lazım.

Çocuğunuza ders çalışmayı sevdirmenin diğer bir yolu. Öncelikli olarak çocuğun başarılı olabileceği, performansına uygun aktivitelerden başlamak gerekiyor. Çocuk bir kere başarmanın hazzını yaşadıkça daha fazlasını isteyecektir.

Olumlu Ödüllendirme

Çocuğunuz ders çalıştığı zamanlarda olumlu olarak ödüllendirmek gerekiyor. Ödüllendirmek derken illa maddi ödüllerden bahsetmiyoruz. Sözel olarak ona bir “Aferin!” demek de ödüllenmedir. Ödüllendirilen davranışın sıklığı artacağı için bu davranışı daha sıklıkla göstermeye başlayacaktır.

Çocuğunuzu motive etmek veya mutlu etmek için hediye alınmasında bir sakınca yoktur. Yalnız dikkatinizi çekmek isteriz ki çocuğunuzu ödüllendirirken teknolojik hediye alınmasını uzmanlar önermiyor.

Her çocuğun hayali olan bisikletler burada daha çok ön plana çıkıyor. Arkadaşlarıyla beraber açık havada oynayabileceği, hem sosyal hem fiziksel gelişimine de katkı sağlayacak bisikletler her zaman anne babaların ilk tercihi.

Zaten her çocuk bisikletleri sever. Ebeveynlerde çocuklarının bu isteklerini kıramaz ve çocuğuna bisiklet hediye ederler.

YENİ VE İNDİRİMLİ ÜRÜNLERDEN HABERDAR OLUN !
İnternet sitemizde çerezlerden faydalanılmaktadır. Ayrıntılı bilgi için Kişisel Verilerin Korunması Kanununu, Gizlilik Sözleşmesi ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz. Kabul Et