Türkiye' nin büyük anne-bebek ürünleri online alışveriş sitesi olan TUNABEBE, 1991' den bu yana anne ilgisi uzman bilgisiyle yanınızda!
Türkiye' nin büyük anne-bebek ürünleri online alışveriş sitesi olan TUNABEBE, 1991' den bu yana anne ilgisi uzman bilgisiyle yanınızda!
BLOG
Yayın Tarihi : 06.07.2018 23:27 | Güncellenme Tarihi : 09.07.2018 12:12 | Bebek
Çocuk Gelişiminde Bisikletin Önemi

Çocuk Gelişiminde Bisikletin Önemi

Çocuk Ve Bisiklet

   Bisiklet sürmek her yaşa sahip olan bireylerin yapmaktan zevk aldığı bir spordur. Küçük yaşlarda bisiklet sürmeyi öğrenen bireylerin kişisel gelişimleri olumlu yönde gelişmektedir. Bisiklete binerek oturdukları çevreyi daha iyi tanıma imkanı bulan çocuklar daha küçük yaşlardan özgüven eksikliği durumunu yenmeyi başarmaktadırlar. Bisiklete binerken daha dikkatli ve dengeli olan çocuklar fazla olan enerjilerini de boşaltabilmektedirler. Ayrıca sağlıklı bir aktivite olduğu gibi obezite hastalığı riskinde olan çocuklar içinde oldukça faydalıdır. Kasların çalışmasını, düzenli egzersiz yapılmasını ve hücre gelişimine olumlu etkisi bulunduğundan dolayı ebeveynler çocuklarını bisiklet sürmeye teşvik etmelidirler. Ancak çocukların trafiğe kapalı alanda sürmeleri kask ve dizlik kullanmaları ve uzun bir süre tek başına olmamalarına dikkat edilmesi gerekmektedir.

Çocuğun Gelişimi İçin Bisiklet

  6 yaşına gelen çocuklar artık bebek, kukla veya zeka küpleri gibi oyunları oynamayı bırakmaktadırlar. Motor becerilerini geliştirmelerini sağlayan egzersizler yapmaya başlarlar. Çocukların dışarıya çıkmaları ve hayatla tanışmaları açısından bisiklet sürmek önemli bir adımdır.  Uzun süredir uzmanların yaptığı çalışmalara göre okul öncesinde yapılan egzersizlerin çocukların eğitim hayatına büyük bir katkısı olduğu görülmektedir. Derslerle daha çok ilgilenen çocukları okula yürüyerek göndermek yerine bisikletle göndermek daha iyi olabilir. Böylece kendilerine olan özgüvenleri artacak ve motor becerileri gelişecektir.  Uzman Dr. Zajdlik çocukların gelişimi için günde ortalama bir saat egzersiz yapmalarını önermektedir. Fiziksel aktivitenin beyinde ki hipofiz bezlerinin daha aktif çalışmasını sağladığı kanıtlanmıştır.  Egzersizler büyüme hormonlarının daha sağlıklı üretilmesini sağlayarak çocukların büyümesine olumlu etkide bulunurlar. Sağlıklı bir beyin hafızanın iyileşmesine, ruh halinin sağlıklı olmasına ve zeka seviyesinin pik noktasına ulaşmasını sağlamaktadır.  Ruh sağlığının olumlu yönde gelişmesi ileride oluşabilecek duygu durum bozukluklarının önüne geçmektedir. Çocuğun içine kapanık, çekingen ve sosyal ilişkileri zayıf bir birey olmasını önlemek amacıyla bisiklet sürmek gibi egzersizler yapmasına yönlendirmek ebeveynlerin görevidir.  Çocukların çevreleri arasında artan farkındalığı ve bedensel gelişimleri açısından egzersiz yapmaları önemlidir. Oyuncak oynama yaşını geçen çocukların gelişimine katkıda bulunmak için onları yönlendirmek ailelerin temek görevidir.

 

 

 

YENİ VE İNDİRİMLİ ÜRÜNLERDEN HABERDAR OLUN !
İnternet sitemizde çerezlerden faydalanılmaktadır. Ayrıntılı bilgi için Kişisel Verilerin Korunması Kanununu, Gizlilik Sözleşmesi ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz. Kabul Et