Türkiye' nin büyük anne-bebek ürünleri online alışveriş sitesi olan TUNABEBE, 1991' den bu yana anne ilgisi uzman bilgisiyle yanınızda!
Türkiye' nin büyük anne-bebek ürünleri online alışveriş sitesi olan TUNABEBE, 1991' den bu yana anne ilgisi uzman bilgisiyle yanınızda!
BLOG
Yayın Tarihi : 06.07.2018 17:59 | Güncellenme Tarihi : 09.07.2018 12:12 | Bebek
Çocuk Gelişimi İçin Faydalı Oyuncaklar

Eğitici Oyuncakların Çocuk Gelişimine Etkisi

  Çocuklar küçük yaşlardan itibaren oyuncaklarla tanışıp kendi hayal dünyalarıyla özdeşleştirmektedirler. Bu bağlamda oyuncaklar çocukların hayal dünyalarını geliştirmeleri açısından oldukça önemlidir. Bundan dolayı piyasada bulunan çok çeşitli oyuncaklardan çocuğun gelişimine faydalı olanlar seçilmelidir. Çocuğun zekasını, duyularını geliştirmesini ve hayal gücünü zenginleştirmesi oyun oynarken kullandığı oyuncaklarla yaratıcılığına yön vermesine bağlıdır.  Ruhsal, dil, bedensel ve sosyal gelişimine destek veren oyuncaklar ebeveynler tarafından özenle seçilmelidir. Özellikle erken çocukluk dönemine girildiğinde yeni kavramlar oluşturmak simgeleri algılamak ve kullanmak gibi bilişsel becerileri, gelişimleri desteklemek amacıyla eğitici oyuncakların kullanılması önerilmektedir. Uzmanların çocuk ve oyuncak arasındaki ilişkiyi anlatan görüşleri dikkate alınmalıdır.

 

Çocukların Yaşlarına Göre Oyuncak Seçimi

 

   2-3 yaşından sonra çocuklar günlük hayatlarında yaşadıkları olayları dramatize etmeye ve kendi hayal dünyalarına yansıtmaya başlamaktadırlar. Bundan dolayı bu dönemde çocuklar için uygun olabilecek oyuncaklar çeşitli kuklalar, mutfak malzemeleri, oda takımları ve oyuncak bebek olmaktadır. Aynı zamanda bu dönemde su ve kum çocukların oynamak isteyeceği malzemelerdir.  Çocuklar 3-4 yaşlarına geldiklerinde hareketleri daha da aktif olmaklar birlikte inip çıkmaktan, tırmanmaktan ve üç tekerlekli bisikletlere  binmekten hoşlanmaktadırlar. Onlar için en uygun eğitici oyuncaklar bozulup yapılabilen veya sökülüp takılabilen oyuncaklar, büyükten küçüğe doğru sıralanarak dizilen küpleri bloklar ve inşaat malzemeleri olmaktadır.  4 yaşından sonra çocuklar açık havada oyun oynamaktan hoşlanmaya başlarlar. Buna bağlı olarak boyama, resim yapma, yapıştırma ve kesme gibi eylemleri yapmaktan zevk duymaya başlarlar. Bu dönemde hatırlama, algılama, parçaları ayırıp birleştirme, düzeltme, yanılma ve çözümler geliştirme gibi yetenekleri gelişmeye başlar.  6 yaşına gelince evcilik, doktorculuk ve bakkalcılık gibi oyunlar oynamaya başlayan çocukların bisiklet sürmek gibi motor becerileri gerektiren eylemlere de ilgi duymaya başlarlar. Doktorculuk ve evcilik setleri, kuklalar, marangozluk setleri, hayvan setleri, bahçe aletleri, mutfak ve temizlik setleri çocukların en fazla tercih ettiği oyuncaklar grubundadır.  Ayrıca ip atlamak, top oynamak, tırmanmak gibi bedensel hareketler yapmaktan da hoşlanırlar. Top, ip, paten gibi oyun malzemelerini tercih ederler.

 

YENİ VE İNDİRİMLİ ÜRÜNLERDEN HABERDAR OLUN !
İnternet sitemizde çerezlerden faydalanılmaktadır. Ayrıntılı bilgi için Kişisel Verilerin Korunması Kanununu, Gizlilik Sözleşmesi ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz. Kabul Et