Türkiye' nin büyük anne-bebek ürünleri online alışveriş sitesi olan TUNABEBE, 1991' den bu yana anne ilgisi uzman bilgisiyle yanınızda!
Türkiye' nin büyük anne-bebek ürünleri online alışveriş sitesi olan TUNABEBE, 1991' den bu yana anne ilgisi uzman bilgisiyle yanınızda!
BLOG
Yayın Tarihi : 01.08.2018 10:59 | Bebek
Bebekler Neden Yataklarında Uyumazlar?

Bebekler Neden Yataklarında Uyumazlar?

Bebekler genellikle anne ve babalarının kollarında uyurlar, beşiğine bırakıldığında uyanır veya kısa bir sürede uyumaktadırlar. Bazı bebekler puset, bebek arabası ve salıncakta yatmayı severler. 

 

Bebeğim dediğim 9 ay boyunca kanınızda güvenli bir yerde taşıdıktan sonra, Dünyaya geldiğinde aynı korkmayı, ilgilenmeyi devam ettirmelisiniz. Bebeğinizin 9 ay boyunca karnınız da rahat bir şekilde hareket etmesinden dolayı, beşikte sallanmayı sevmektedirler. Bebeklerin araba koltuğu, puset ve anne kucağında uyumasının sebebi Anne karnındaki güveni hissettiğinden dolayıdır. Bebeğimiz bu duruma memnun kalsa bile, biz bu durumdan şikayetçi almaktayız. Peki bu sorunun çözümü nedir?.

Çözüm Yolları

 Bebeğinizi kundaklamak, Yeni doğmuş bebeklerin kundaklanması onların güvende olduğunu düşündürmesi ve uzun uyumalarını sağlayacaktır. Kundaklandıkları zaman Anne karnında olduğunu zannedecek ve mutlu olacaklardır. Bebekler yeni doğdukları zaman el ve kollarını kullandığını bilmedi için kendilerine zarar verebilirler. Kundaklayarak ta bu sorunu çözmüş olursunuz.

 Bebeğinizin sallayarak uyumaya alışması gerekir. Kollarınızda, bebek arabasında veya salıncakta uyumak yerine beşikte uyumasını sağlamalısınız. Başlarda uyuması zor olsa bile bunu sürekli denemelisiniz. Sabırlı olmanız, Sinirlenmemeniz çok önemlidir.

 Bebeğinizin uykusu geldiği zaman direk yatağına bırakmanız gerekir. Kucağınıza uyutarak beşiğine bırakmak yerine, kucağınızda hafif sallayarak beşiğine bırakmalısınız. Yatağında sallanarak uyuyan bebeğin uyandığı zaman tekrardan sallayarak uyuması Daha kolay olacaktır. Bebeğin kucakta uyutup beşiğine katmanız uyandığı zaman yer değişmesi sonucu korkacaktır

Gece Uyanmasına Çözüm

--) Bebeğiniz gece uyandığında yanına giderken ışığı açmayarak, sakin bir şekilde, sırtını sıvazlayarak, ninni söylemelisiniz. Bu durumda önemli olan anne veya babasının Sakin bir şekilde (yaşı büyük ise) durumu açıklayabilirsiniz. Bebeğiniz veya Çocuğunuz karanlıkta korkuyor ise gece lambası kullanmak veya koridor lambasını açmak fayda sağlayacaktır.

Ailene sağlığı için bebeğin sürekli anne ve babasının da yapması sakıncalı bir durumdur. Anne ve babalar yorgunluktan, pes ettiklerinde ve özlemden dolayı bebek uyumadığında beşiklerinden alırlar. Çocuğun Yaşı büyük ise anne ve babasının yanında uyumak ister. Bunun sebebi ben de hissetmek, tuvalet ihtiyacı veya korktuklarından dolayı olabilir. Çocuğunuza bir sorun olmadığını anlatarak kendi yataklarında yatmasını sağlamalısınız. Yoksa bu iki taraf içinde olumsuz etkilenilir
 

YENİ VE İNDİRİMLİ ÜRÜNLERDEN HABERDAR OLUN !
İnternet sitemizde çerezlerden faydalanılmaktadır. Ayrıntılı bilgi için Kişisel Verilerin Korunması Kanununu, Gizlilik Sözleşmesi ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz. Kabul Et