Türkiye' nin büyük anne-bebek ürünleri online alışveriş sitesi olan TUNABEBE, 1991' den bu yana anne ilgisi uzman bilgisiyle yanınızda!
Türkiye' nin büyük anne-bebek ürünleri online alışveriş sitesi olan TUNABEBE, 1991' den bu yana anne ilgisi uzman bilgisiyle yanınızda!
BLOG
Yayın Tarihi : 30.07.2018 10:35 | Bebek
Bebek Beşiği Seçimi Ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bebek Beşiği Seçimi Ve Dikkat Edilmesi Gerekenler


Özellikle yenidoğan döneminde her ne kadar bebeğimizi istediğimiz kadar kucağımızda tutalım desek te, yeni doğum yapmış annenin de bazı ihtiyaçları var ve annenin de dinlenmeye ihtiyacı var.
O yüzden bizim önerimiz özellikle gündüz uykularında siz yorgun hissettiğinizde bebeğinizi yatağa koyarak kucağınızı dinlendiriyor olmanız. Bu “Yatağa alışsın, aman kucağa alışır” korkusuyla değil, annenin de kendi sistemini biraz dinlendirmesi için oldukça önemlidir.


Geceye baktığımızda ise bebekle yan yana yatmak, bebekle yan yataklarda yatmak, bebekle aynı odada ama bebeğin ayrı bir yatakta yatması gibi farklı senaryolar söz konusu olabilir. 
Burada önemli olan sizin kendinizi nasıl hissettiğiniz. Bebek hepsinde uyur. İlla yanınızda yatırmak zorunda değilsiniz. Yanınızda yatırınca da bu bir hata olmuyor. Fakat burada çok önemli 2 tane faktör var. 


Bebek Beşiği Neden Önemli?


En önemlisi bebeğin/çocuğun güvenliği. Özellikle beraber aynı yatakta yatarken son derece önemli bir sürü güvenlik kuralı var. Yorgan kullanmamak gibi, sadece annenin başının altında tek bir yastık olması gibi, babanın ilk dönemlerde yatakta olmaması gibi. Çünkü anne içgüdüsel olarak bebeğin üzerine dönmemeye meyilli ama baba da öyle bir şey yok.
Özellikle yenidoğanda bebeğinizle aynı yatakta yatmak istiyorsanız bu kurallara dikkat ederek yatabilirsiniz. Ama dikkatli olun.
Diğer önemli konu ise, bebeğinizi bir yatakta yatırmak istiyorsanız ister yatak yanınızda ister aynı odada başka bir yer hatta istiyorsanız başka bir odada olsun bu yatağın bebeğiniz için özel tasarlanmış, sağlıklı bir yatak olmasına lütfen dikkat edin. Özellikle küçük bebeklerde parke yatak kullanılıyor. Parke yatak portatif bir yatak türüdür. Yani seyahate gidiyorsak ya da anneanne babaanne de kaldığında kullanması için tasarlanmıştır. Sürekli yatması için çok sağlık olmadığını söyleyelim.
Yeni doğan bebeğin beşiği annesinin yanında olmak üzere dizayn edilmelidir. Beşik anne yattığı yerden bebeği görebilecek pozisyonda ve yükseklikte konumlandırılmalıdır. 
Bebeğin beşiği hareketli olmalıdır. Anne onu istediği zaman istediği biçimde yatırabileceği şekilde olmalıdır. Sabit olmamalıdır. Bebeğin yatağı sert, yastıksız ve ter geçirmeyen ve kokulu sentetik malzemelerden olmamalıdır.


Burada dikkat edilecek husus bebeğin başının geleceği yerin biraz yükseltilmiş olmasıdır. Yani dümdüz değil bebek birazcık meyilli olması gerekir. Yatağın en altına 10-15 cm kadar bir yükseklik konulabilir.Eğer bebeğiniz kusarsa yerçekimi sayesinde, o meyil sayesinde korunmuş olacaktır.
Çarşafları yatağın altına sıkı sıkı bağlanmalıdır ya da lastikli çarşaf kullanılmalıdır. Bebeğin altına yüzünün geldiği yere, kusmuk mendili ya da bebeğin ağzını silecek küçük kumaş parçaları konulmamalıdır. Eğer bunlar konulacaksa onlarda sıkı sıkıya yatağın altına bağlanmış olmalıdır. 


Bebek Beşiği/Mobilyası Nasıl Olmalıdır?


Bebek beşiği satın alırken dikkat etmeniz gereken önemli konuları maddeler halinde şu şekilde sıralayabiliriz;
Yatağın antibakteriyel, kolay temizlenebilir, yıkanabilir malzemelerden yapılmış beşikler tercih edilmeli.
Yatak kısmında pamuklu ürünler tercih edilmeli.
Mobilya köşeleri sivri olmamalı, yuvarlatılmış köşe tasarımlı beşikler tercih edilmelidir.
Kanserojen madde içermeyen hammaddeler kullanılan mobilyaları almanızı tavsiye ediyoruz.
Bebek beşiği alırken dikkat etmeniz gereken bir diğer konu, uzun yıllar kullanılacağı için garantili ürün satın almaktır.
Parmaklıklar arasındaki boşluk ne geniş ne dar olmalı, standart açıklık ortalama 6 cm’dir.
Mobilyanın ağaç olması ve kullanılan boyasının toksin madde içermemesine de dikkat etmek gerekir.

YENİ VE İNDİRİMLİ ÜRÜNLERDEN HABERDAR OLUN !
İnternet sitemizde çerezlerden faydalanılmaktadır. Ayrıntılı bilgi için Kişisel Verilerin Korunması Kanununu, Gizlilik Sözleşmesi ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz. Kabul Et