Türkiye' nin büyük anne-bebek ürünleri online alışveriş sitesi olan TUNABEBE, 1991' den bu yana anne ilgisi uzman bilgisiyle yanınızda!
Türkiye' nin büyük anne-bebek ürünleri online alışveriş sitesi olan TUNABEBE, 1991' den bu yana anne ilgisi uzman bilgisiyle yanınızda!
BLOG
Yayın Tarihi : 11.07.2018 11:02 | Güncellenme Tarihi : 31.12.2018 14:15 | Bebek
PUSET - BEBEK ARABASI

Bebek Arabası Çeşitleri

 

  Bebek arabası özellikle küçük bebeği ve çocuğu olanlar için oldukça kullanışlı ve hayatınızı kolaylaştıran bir üründür. Çocuğunuz gün ve gün kilo alarak taşınamayacak kadar ağırlaşabilir. Dışarıda yapacağınız günlük işlerinizi kısıtlayabilir.Özellikle 7. aydan itibaren bebek arabası kullanmanız büyük rahatlık sağlamaktadır.Bebek arabası alırken işinize hangisi daha çok yarar ona göre seçmeniz kullanım açısından önemlidir.Bebek arabası özelliklerine göre her bebek arabasının özelliği farklı olabilir. Alacağınız bebek arabası kullanışlı ve hafif olmalıdır.Siz bebek arabası alırken göz önünde bulundurun ve bebek arabası denilince akla ilk gelen bebek arabası hafifliğidir 

Bugüne kadar bebek arabası yazılarında ağırlıklı olarak arabayla seyahat sırasında güvenlikten bahsettik. Bunda, oto koltuğu kullanmanın yasal bir zorunluluk olmasına rağmen bu blogun okurlarının dahi bir kısmı tarafından bilinmediği ve/veya ciddiye alınmadığı için ihmal edilen bir konu olmasının katkısı büyük.

Oysa bebekle hareket halinde olmanın birden fazla yolu var ve özellikle de şehir hayatında pusetle seyahat bunlardan biri… Her ne kadar pusetle, oto koltuğuyla yaptığımız gibi uzun yolculuklara çıkmasak da araba kullanmadığımız dönemlerde bebeğin de, bizim de yoğunlukla kullandığımız bir bebek eşyası puset (bebek arabası). Türkiye’de bebek arabası üzerine daha önce bir paylaşım yapmıştım, ancak bu yazı biraz daha bebek arabası kullanım sırasında dikkat edilmesi gereken unsurlar üzerine…

 

Baktığın zaman puseti kullanmak ne kadar karışık olabilir ki diye düşünüyor insan? Bebeği içine koyuyorsun, yürüyüp gidiyorsun en nihayetinde…mi acaba? Yoksa oto koltuğundada olduğu gibi bunda da farkında olmadan yaptığımız güvenlik ihmalleri var mı?

Güney Avusturalya Hükümeti’nin ‘puset güvenliği’ üzerine hazırladığı bir video var diyor.

Özetle:

(1) Her durduğunuzda mutlaka frenleri kullanın. Puset sonuçta tekerlekli bir alet; siz çarparsınız, çocuğunuz kıpırdanır, eğimli bir satıhtasınızdır, bir de bakmışsınız ki almış başını gidiyor içinde çocukla birlikte… Anlık da olsa, bir şeye bakmak için bile dursanız, mutlaka frenleri kullanın.

(2) Çocuğunuzu pusete her zaman sabitleyin. Yani kemerlerini bağlayın. Çocuğunuzu pusete koyar koymaz yapacağınız ilk şey bu olsun. Tıpkı oto koltuğunda olduğu gibi bu alışkanlığı ona ilk günden aşılayın ve kemerini bağlamadan hareket etmeyeceğinizi kararlı bir şekilde belli edin. (Tabii kararlı bir şekilde belli etmenin en basit yolu bu konuda gerçekten tutatlı olmak  Ve uygulamak)

(3) Pusetin arkasına eşya asmayın. Şimdi burada dur — ben bunu hep yaparım. Puset dediğin şey aynı zamanda seyyar portmanto ve alışveriş torbası taşıyıcısı ve daha birçok şey değil mi? Bana öyle dedilerdi??? Ve fakat, aynen videodaki gibi geriye devrildiği oldu pusetin, ne yazık ki… Çoğu zaman içi boştu (çocuk indiği için arkadaki paketler ağırlık yapıp devrildi), ancak bir seferinde içinde Derin’le de devrilmiş ve Derin çok korkmuştu. Hain anne… Neyse ki kemeri bağlıydı da çocuk kayıp tepe üstü gitmemişti içinden…

(4) Videoda bir de ‘Tether strap’ denilen bir emniyet kayışından bahsediliyor, ben bunu ilk kez görüyorum. Videodan anlaşıldığı kadarıyla güney Avusturalya’daki pusetlerde zorunlu olan bir özellikmiş bu.

diyor aşağıdaki videoda…

 

Bu son ’emniyet kayışı’ hakkında: Avrupa’da pek uygulaması yokmuş bunun, çünkü böyle bir kayışı eline geçirmenin olmayan bir güvenlik hissi verdiği düşüncesi varmış oradaki üreticilerde… Çünkü ebeveynlerin puseti elleriyle tutmak yerine sadece bu kayışa güvendikleri olmuş ve ellerinin boşalması halinde pusetin kayıp gitme riski daha fazlaymış.

Elbette Batılı ülkelerin tedbir konusunda aşırıya kaçabildiğini unutmamak lazım. Bir başka linkte ‘bebeğinizi asla ve kat’a pusetinde uyutmayın’ diyordu mesela… Pardon? Bunu sen gel de pusetten başka yerde uyumamaya programlanmış bebelere ya da ‘iki nefes alayım da bebem uyurken ben de az gezeyim’ diyen anne-babalara anlat. Ya da hiç anlatma bence, gülerler… Hatta dövebilirler bile…

Ancak kemer konusu önemli. Bakınız, bu kemer konusu çok önemli… Boşuna yapmıyorlar pusetteki, anakucağındaki, otokoltuğundaki kemerleri… Kullanınız.

Firen desen keza öyle… Hele de Türkiye’deki yampiri kaldırımlarda, her an yol ortasında beliriveren çukurlarda insan ister istemez enteresan refleksler geliştiriyor. Ne demiş bir ünlü (!) anne yazar kitabında:

 

Tedbiri elden bırakmayınız. Evet, puset ‘bile’ kullanırken. Teşekkürler, iyi günNer.

 

Standart Bebek Arabaları    

 

 Bu bebek arabaları genelde farklı şekilde üretilebilirler. Koltuk kısmı ayarlanabilir çocuğu yatırma ya da oturma pozisyonunda tutabilirsiniz. Alt kısımlarında genelde sepet kısmı bulunur. Burada çocuğun bazı taşınabilir fazla ağır olmayan eşyaları konulabilir. Ön kısmında ise mama sandalyesi gibi masası bulunmaktadır. Burada çocuğunuzun önüne oyuncak ya da suyunu koyabilirsiniz. Çocuğun ayağını uzattığı kısımda bu arabada bulunmaktadır. Kullanışlı ve rahat bir arabadır. Ayrıca ön tarafı anneyi görebilecek şekilde arka kısma çevrilebilecek mekanizmadadır.  

 

 Baston Tipi Bebek Arabaları 

 

 6. aydan itibaren kullanılabilen çok yer kaplamadığı için tercih edilen arabalardandır. Hafif ve portatif olduğu kadar ekonomik fiyatlardadır. 

 

Travel (seyahat) Sistem Bebek Arabaları 

 

 Normal arabalara göre daha pahalı olan bu arabalar bebeklerin yaşına göre kullanışlıdır. Üzerine puset monte edilebilen sisteme sahip kullanışlı bir arabadır. Gece gündüz bebeğiniz rahat bir şekilde arabasında uyuyabilir. Birazf büyük olduğundan toplu taşıma araçları için sıkıntı olabilir.  

 

Joggin Bebek Arabası 

 

 Yavaş ve tempolu koşma anlamında olan bebek arabaları koşma ve yürümede rahat kullanılan 3 tekerlekli arabalardan biridir. Fiyat olarak yüksek olsa da kişiyi yormayan bir kullanıma sahiptir.  

 

İkili/Üçlü Bebek Arabaları 

 

 Genelde ikiz çocuk ya da üçüz çocukları olanlar bu arabaları tercih ederler. İki türü vardır yanyana olan ve arka arka oturtulan araba çeşididir.  

 

Bebek Arabası İskeleti(çerçevesi)  

 

Çok yer kaplamasından şikâyet edenler için tercih edilen bebeğin sabit olarak konulacağı bir üründür. Puset seyyar halde taşınabilir. İstemediğinizde çıkartıp yerden de tasarruf etmeniz sağlanır. Hayatınızda çocuk ve ebeveyn için oldukça yardımcı ve gerekli bir ürün olarak bebek arabası birçok kişi tarafından kullanılmaktadır.   

 

YENİ VE İNDİRİMLİ ÜRÜNLERDEN HABERDAR OLUN !
İnternet sitemizde çerezlerden faydalanılmaktadır. Ayrıntılı bilgi için Kişisel Verilerin Korunması Kanununu, Gizlilik Sözleşmesi ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz. Kabul Et